ارزیابی تأثیر دوزهای 50 و 100 میلی گرم Cuminum cyminum  بر روی شاخص های گلیسمی ، مقاومت به انسولین و عوامل التهابی سرمی بر بیماران مبتلا به دیابت نوعII

دیابت نوعی اختلال متابولیک است که به دلیل اختلال در ترشح انسولین، عملکرد انسولین یا هر دو از طریق قند خون شناخته شده است. دیابت نوعII نوعی دیابت است که 90-95٪ افراد دیابتی را تحت تأثیر قرار می دهد، که درمان آن مستقل از انسولین است. علائم و نشانه های این بیماری بالا رفتن سطح قند خون ، کاهش جذب محیطی گلوکز به دلیل اختلال در ترشح انسولین و مقاومت محیطی به انسولین است.

در طی سالهای اخیر شیوع دیابت نوعII افزایش یافته است. دیابت نوع II یکی از عوامل خطر در ایجاد بیماری های قلبی عروقی از جمله نارسایی قلب و عروق کرونر ، بیماری های عصبی مزمن مانند نوروپاتی دیابتی ، بیماری های کلیوی مانند نفروپاتی دیابتی است. و مرحله پایانی بیماری کلیوی ، بیماری های نوری از جمله آب مروارید و زخم های غیر بهبودی مانند زخم های پا می باشد. هر یک از بیماریهای ذکر شده ناشی از هایپرگلیسمی است. بنابراین، دیابت نوعII تأثیرات شدیدی بر سیستم عصبی، سیستم کلیوی و چشم دارد و درنهایت منجر به کوری ، اختلال عملکرد کلیوی و یا قطع عضو ارگان بدن مبتلا می شود.

این بیماری هزینه بزرگی را به جامعه تحمیل می کند به گونه ای که همه کشورها در سراسر جهان 5 تا 13 درصد هزینه های اختصاص داده شده برای درمان بیماری دیابت را خرج می کنند.

 

اولین قدم در درمان دیابت کنترل سطح قند خون از طریق برخی از رژیم های درمانی از جمله فعالیت بدنی ، استفاده از داروهای هیپوگلیسمی و انسولین درمانی است. در یک مطالعه در انگلستان ، مشاهده شد که بیماران باید بعد از 10 سال مصرف داروی هیپوگلیسمی ، انسولین درمانی را شروع کنند . انسولین درمانی عوارض جانبی دارد ، از جمله لیپو هیپرتروفی و لیپو آتروفی می باشد.

درمان گیاهی یکی از راه های درمان این بیماری است . تاکنون بسیاری از گیاهان در پیشگیری و درمان دیابت مورد آزمایش و استفاده قرار گرفته اند. زیره سبز گیاهی از خانواده Apiaceae است. مناطق بومی این گیاه هند ، ایران ، مدیترانه و مصر است . این گیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و از آن در طب سنتی به عنوان محرک ، مضر و منعقد کننده استفاده می شود . مطالعات روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده اند که C. cyminum خواص ضد دیابتی دارد. مؤلفه های مؤثر این گیاه زیره آلدئید ، γ-ترپینین ، α-سابینین ، α-فلاندرن و α-Kadinin هستند. که مواد موثره آنها کامینالدئید یا 4-ایزوپروپیل بنزالدهید است. این مؤلفه مهارکننده آنزیم برای α- گلیکوزییداز و آدز-ردوکتاز در مسیر سوخت و ساز کربوهیدرات است. این امکان وجود دارد که خاصیت ضد دیابتی به دلیل وجود این مهارکننده های آنزیمی باشد.

مصرف مکمل Cuminum cyminum در بیماران مبتلا به دیابت نوعII ممکن است سطح انسولین ، FBS و هموگلوبین گلیکوزیله شده سرم و همچنین شاخصهای التهابی TNF-α و hsCRP را کاهش دهد و سطح سرمی آدیپونکتین را افزایش دهد. علاوه بر این عوارض دیابت نوعII را در این بیماران کنترل می کند.

Sahar Jafari and Roghieh Sattari and  Sa'id Ghavamzadeh, Evaluation the effect of 50 and 100 mg doses of Cuminum cyminum essential oil on glycemic indices, insulin resistance and serum inflammatory factors on patients with diabetes type II: A double-blind randomized placebo-controlled clinical trial, Journal of Traditional and Complementary Medicine, Volume 7, Issue 3, July 2017, Pages 332-338.

محصولات مرتبط: پودر کاهش وزن یوتام