تأثیر تجویز پلاسما زیره سیاه بر کاهش وزن و وضعیت متابولیک در افراد دارای اضافه وزن: کارآزمایی بالینی تصادفی شده دو سو کور کنترل شده با دارونما

اضافه وزن به عنوان چربی انباشته شده در بدن تعریف شده است. بیش از 2 میلیارد بزرگسال در سال 2013 دارای اضافه وزن یا چاقی بودند. شیوع کلی چاقی در بزرگسالان ایرانی 5/18 درصد است  این وضعیت به ترتیب 12.9 و 26.2 درصد از مردان و زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. مصرف بیش از حد انرژی، فقدان فعالیت بدنی کافی  به همراه عوامل ژنتیکی ممکن است در بروز این بیماری همه گیر باشد. اضافه وزن با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 (T2DM) ، بیماری قلبی عروقی (CVD)، بیماری کبد چرب غیر الکلی و کاهش کیفیت زندگی همراه است.

استفاده از رژیم های کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی، اولین روشهای درمانی برای مدیریت اضافه وزن هستند. با این حال، استفاده از داروهای مختلف و جراحی چاقی نیز در برخی موارد به عنوان یک استراتژی جایگزین مطرح شده است. با توجه به چندین عارضه جانبی این راهکارها، تقاضای زیادی برای استفاده از داروهای گیاهی از جمله زیره در مدیریت اضافه وزن وجود دارد. ایده پشت این سیاست "بازگشت به طبیعت" است به جای استفاده از داروهای مصنوعی که ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. گیاهان دارویی از طریق ترکیبات فعال chemi-cal بر وزن و متابولیسم بدن تأثیر می گذارند. Cuminum cyminum یک گیاه سالانه از خانواده Apiaceae است که برای اختلالات معده، اسهال و قولنج در ایران، ترکیه، سوریه، سودان، هند، پاکستان، آرژانتین، چین و سایر کشورها استفاده می شود.

مطالعه حاضر به منظور بررسی تأثیر مصرف زیره سیاه cyninum L بر وزن، پارامترهای گلوکز هوموستوست سیس، غلظت لیپیدها، نشانگرهای زیستی استرس اکسید و هورمونهای تیروئید در زیرشاخه های دارای اضافه وزن انجام شده است.

شرکت کنندگان این کارآزمایی بالینی تصادفی دو سوکور کنترل شده با دارونما از ماه مه 2013 تا ژوئیه 2013 در کاشان، ایران انجام شد. افراد با وزن بیش از حد (دامنه BMI: 25.2-48.8 کیلوگرم در متر مربع) افراد 18-60 ساله در مطالعه حاضر استخدام شدند. برای تخمین اندازه نمونه، از فرمول استاندارد پیشنهادی برای آزمایشات بالینی با در نظر گرفتن خطای نوع یک (α 0.05 )و خطای نوع دو (β) 0.20 (قدرت) استفاده کردیم.

با در نظر گرفتن وزن بدن به عنوان يك متغير كليدي ، براساس مطالعه قبلي ، از 41/5 كيلوگرم SD و 4.50 كيلوگرم به عنوان ميانگين اختلاف (d) استفاده كرديم. بنابراین ، در هر گروه به 23 موضوع نیاز داشتیم. افراد بومی با BMI <25 کیلوگرم بر متر مکعب ، افرادی که دارای بدخیمی ، متابولیک ، تیروئید یا قلبی عروقی ، بارداری و شیردهی هستند ، و افرادی که از داروهای هورمونی ، ضد دیابتی و یا ضد چاقی استفاده می کنند در این مطالعه قرار نگرفتند. تعداد 200 نفر از کلينيک هاي رژيم درماني وابسته به دانشگاه علوم پزشکي کاشان، در اين مطالعه شرکت کردند. سرانجام ، 87 نفر معیارهای ورود به مطالعه را رعایت کردند و در مطالعه ثبت نام کردند (شکل 1). افراد با توجه به جنس، BMI و سن جفت شدند و سپس به طور تصادفی به سه گروه دريافت كننده تقسيم شدند: (1) 100 ميلي گرم اسانس كپسول زیره cyninum L. (29 نفر). (2) 120 میلی گرم کپسول یا لیستات120 (29 نفر) و (3) دارونما (29 نفر) به مدت 8 هفته. تکالیف تصادفی با استفاده از اعداد تصادفی تولید شده توسط رایانه انجام شد. یک متخصص تغذیه در کلینیک رژیم درمانی ، دنباله تخصیص مبتنی بر دامنه را انجام داد و شرکت کنندگان را به گروه ها اختصاص داد. فرم رضایتمندی توسط بیماران تکمیل و کل مراحل توسط کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی کاشان تأیید شد. این مطالعه طبق دستورالعمل های مندرج در اعلامیه هلسینکی انجام شده است. این کارآزمایی در وب سایت ایران (www.irct.ir) برای ثبت نام در کارآزمایی های بالینی (کد IRCT: IRCT2014043012438N8) ثبت شده است.

ارزیابی اقدامات اندازه گیری آنتروپومتریک با توجه به پروتکل های استاندارد در ابتدا و پس از 8 هفته مداخله در کلینیک رژیم درمانی توسط یک متخصص تغذیه آموزش دیده ارزیابی شد. وزن بدن در وضعیت ناشتایی یک شبه بدون کفش در حالت حداقل لباس با استفاده از مقیاس دیجیتالی (Seca ، هامبورگ ، آلمان) تا تقریباً 0.1 کیلوگرم اندازه گیری شد. قد با استفاده از نوار بدون کشش (سکا ، هامبورگ ، آلمان) تا نزدیکترین 0.1 سانتی متر اندازه گیری شد. BMI به عنوان وزن در کیلوگرم تقسیم بر قد در متر مربع محاسبه شد.

مصرف cyminum L. L. و orlistat120 باعث کاهش معنی دار وزن (1/1 ± 1/1 and 1/1 و 1.5 -0.9 در مقابل 1.5 0.2 0.2 کیلوگرم ، به ترتیب ، 002/0 = p) و BMI (0/0 ± 4/0 ± و - 0.6 0.4 0.4 در مقابل 0.6 kg 0.1 کیلوگرم در متر مکعب ، به ترتیب، (P = 0.003) در مقایسه با دارونما.

هنگامی که ما تجزیه و تحلیل برای مقادیر پایه را تنظیم کردیم ، یافته های فوق از سابقه ای قابل توجه برای GSH پلاسما (01/0 = p) و غلظت T3 سرم (P = 0.04) (جدول4) باقی مانده است. کنترل بیشتر برای سن و BMI پایه، یافته های ما به جز سطح GSH پلاسما را تحت تأثیر قرار نمی داد (P =0/003)

بحث و نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد كه مصرف  cyminum L. به مدت 8 هفته در بین افراد دارای اضافه وزن در كاهش مشابه وزن و BMI در مقایسه با orlistat120 دوباره انجام شد. با این حال، کاهش وزن و BMI توسط زیره و orlistat120 به طور قابل توجهی بیشتر از دارونما بود. علاوه بر این ، زیره منجر به کاهش قابل توجهی در سطح انسولین سرم ، HOMA-B و a شد.

Mohsen T Weight Loss and Metabolic Status in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial , in Annals of Nutrition and Metabolism 66(2-3):117-aghizadeh and MohammadReza Memarzadeh and Zatollah Asemi and Ahmad Esmaillzadeh , The Effect of Cumin cyminum L. Plus Lime Administration on124 · March 2015.

دراندونزی، برای درمان اسهال خونی و سردرد استفاده می شود (به صورت خمیر بر روی پیشانی مالیده می شد.) و از نظر خوراکی برای بیماری های روماتیسمی مصرف می شود. در هندوستان از زیره به عنوان یک ماده بی حسی برای سنگ کلیه و مثانه استفاده می شد. همچنین برای درمان اسهال مزمن ، جذام و بیماری چشم استفاده می شد. در سیستم پزشکی یونانی، cyminum Canium برای معالجه کدورت های قرنیه، زخم ها ، جوش ها وبرای رفع سرفه و التهاب استفاده می شد.

نقش مکمل cyninum cuminum روی لیپیدهای پلاسما و بافت در دیابتی آلوکسان مورد بررسی قرار گرفت. موشها تجويز خوراكي 0.25 گرم در كيلوگرم وزن بدن cyninum cuminum به مدت 6 هفته به موش هاي صحرايي منجر به کاهش قابل توجه قند خون و افزایش هموگلوبین کل و هموگلوبین گلیکوزیله شده می شود.

تصفیه cyninum cuminum نیز منجر به کاهش قابل توجه کلسترول پلاسما و بافت، فسفولیپیدها، اسیدهای چرب آزاد و تری گلیسیریدها شد. مشاهدات بافت شناسی تغییرات چربی قابل توجهی و نفوذ سلولهای التهابی در لوزالمعده موش دیابتی نشان داد، اما مکمل همراه با cyminum Cumnium به موشهای دیابتی، تغییرات چربی را به میزان قابل توجهی کاهش داده علاوه بر این، مکمل cyminum Canium مؤثرتر از گلی بن کلامید در درمان دیابت بود.

اثرات کاهش فشار خون و وزن:

 اثر هیپوکلسترول می عصاره متانولی  cyminum canium (MCC) در سال 2005 مورد بررسی قرار گرفت موش(OVX) MCC 1000 میلی گرم /کیلوگرم و بنزوات استرادیول معادل 0.15 میلی گرم/کیلوگرم استرادیول بودند. به مدت 10 هفته به موش OVX به صورت خوراکی تجویز شد. نتایج نشان داد که استرادیول و همچنین MCC از موش OVX در برابر افزایش کلسترول خون محافظت می کنند، همچنینMCC از استرادیول بهتر بود. تأثیر پودر زیره بر ترکیب بدن و پروفایل لیپیدها در اضافه وزن و زنان چاق در یک کارآزمایی بالینی تصادفی 88 زن دارای اضافه وزن / چاق به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند.

به گروه آزمایش 3 گرم در روز پودر زیره با ماست در دو وعده غذایی به مدت 3 ماه داده شد.

همان مقدار ماست بدون پودر زیره برای گروه کنترل تجویز شد. مشاوره تغذیه برای تمامی افراد مشابه بود. پودر زیره باعث کاهش کلسترول ناشتا در سرم، تری گلیسیرید و LDL شد. باعث افزایش HDL  ،BMI، دور کمر و توده چربی نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد. تأثیر مکمل عصاره زیره بر فعالیت oxLDL، پاراکساناز 1، FBS، کلسترول تام، تری گلیسیرید، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا(HDL-C)، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C) ،  A1 آپو )آپولیپوپروتئین B (آپو B) در بیماران مبتلا به فشار خون بالا)نتایج نشان داد که کاهش معنی داری در سطح oxLDL پس از دریافت زیره وجود دارد. فعالیتهای پاراكسوناز و آریل استراز در سرم پس از مصرف عصاره زیره افزایش یافته است. پاراكزاناز 1  (PON1) نقش محافظتی در برابر اصلاح اکسیداتیو لیپوپروتئینهای پلاسما وهیدرولیز پراکسیدهای لیپیدی در ضایعات آترواسکلروتیک انسان دارد. تأثیر مصرف زیره سیاه بر کاهش وزن و پروفایل متابولیک در بین اضافه وزن افراد مورد مطالعه با يك كارآزمايي باليني كنترل شده با دارونما دوسوكور، بر 78 نفر مورد مطالعه قرار گرفتند، افراد دارای اضافه وزن (مرد= 18 نفر، زن = 60 نفر) در سن 18-60 سال بودند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند: (1) کپسول cyninum از آلومینیوم (26 نفر) (2) orlistat 120 کپسول (تعداد = 26) و (3) دارونما (26 نفر) سه بار در روز به مدت 8 هفته اقدامات آنتروپومتریک و نمونه خون ناشتا انجام شد. در شروع و پس از 8 هفته مداخله مصرف cyminum Canium و orlistat120 منجر به کاهش معنی داری مشابه وزن (1.2 ± 1/1 (-و1.5)± (-0.9در مقایسه با دارونما) 1.5 0± 0.2 (کیلوگرم بود.

تاثیر بر دستگاه گوارش:

معده موش های بی حس شده با پنتوباربیتون با 0.15 میلی لیتر در دقیقه با عصاره های آبی پرفیوژن شد. زیره یا استیل کولین (1 میکروگرم در میلی لیتر یا 10 میکروگرم / میلی لیتر محلول، در 40 دقیقه، دو بار آزمایش شد. میزان اسید در نمونه ها با تیتراسیون با 0.1N محاسبه شد. NaOHبا فنل فتالین به عنوان شاخص در نظر گرفته شد. زیره ترشح اسید معده را از 0.08 به 0.02 افزایش داد. همچنین باعث تقویت محافظت و ترمیم مخاط مخاط معده می شود.

تاثیر Cuminum cyminum  بر کلیه در معرض پروفنوفوس در خانمها ارزیابی شد. نتایج نشان داد که زیره در نرمالسازی سطح اسید اوریک و کراتینین مؤثر است.

ProIssue 6 Version. 2 (Junf Dr Ali Esmail Al-Snafi, The pharmacological activities of Cuminum cyminum - A review, IOSR Journal Of Pharmacy (e)-ISSN: 2250-3013, (p)-ISSN: 2319-4219. Volume 6, e 2016), PP. 46-65

محصولات مرتبط: پودر کاهش وزن یوتام